راهنمای راه اندازی یک آکواریوم آب شیرین و انتخاب لوازم و تجهیزات مناسب

مشاوره تلفنی برای رفع مشکلات نگهداری آکواریوم و ماهی زینتی
سپتامبر 23, 2018
راهنمای تکثیر و پرورش ماهي فايتر – ماهی جنگجوی سیامی / Siamese fighting fish / Betta splendens
سپتامبر 28, 2018

راهنمای راه اندازی یک آکواریوم آب شیرین و انتخاب لوازم و تجهیزات مناسب

نکات مهم برای راه اندازی و خرید آکواریوم 

آکواریوم‌ گوشه ای از طبیعت در خانه ماست؛ دنیای کوچکی که پر از جنب‌وجوش بوده اما ساکت و آرام در کنارمان حضور دارد.

مشکل اصلی که اکثر افراد مبتدی برای راه اندازی یک اکواریوم اب شیرین با ان مواجه هستند نداشتن اطلاعات در مورد وسایل و لوازم مورد نیاز و همچنین نحوه راه اندازی اکواریوم و استفاده از وسایل ان است.

برپا کردن یک آکواریوم به سادگی امکان پذیر بوده و نیازمند تجربه زیاد و دانش خاصی نیست،اما بی توجهی به بعضی نکات ضروری و یا چشم پوشی از بعضی الزامات می تواند این تجربه شیرین را به تلخی متمایل کرده و نهایتا به مانند کابوسی همیشگی منجر به دلسردی شما و جمع شدن آکواریوم شود.

بهره مندی از زیبایی ها و ویژگی‌های منحصربه‌فرد این دنیای زیبا و آرامش بخش مستلزم انتخاب درست اجزا آکواریوم و نگهداری مطلوب از آنهاست که فوت‌وفن ها و نکته‌های ظریفی برای خودش دارد که یا باید آنها را دانست که با مرور زمان و کسب دانش و تجربه بدست می آید و یا از نظر و تجربه افراد متخصص در این زمینه استفاده کرد.

 

تعدادی از نکاتی که باید در راه اندازی آکواریوم به آن توجه کنیم عبارتند از:

برای خرید آکواریوم باید به چه چیزهایی توجه کرد؟

برای نگهداری از ماهی‌ها چه نکاتی را باید به هنگام خرید آکواریوم دانست؟

  چطور ماهی‌های سالم را تشخیص دهیم؟

چه ماهی هایی برای آکواریوم ما مناسب تر هستند؟

محل مناسب برای قرار دادن آکواریوم کجاست؟

و مطالب بسیاری که باید به آنها توجه شود و ما در این مطلب به مهمترین آنها اشاره میکنیم.

 

 

هزینه اولیه آکواریوم

هزینه راه‌اندازی و نگهداری از یک آکواریوم می تواند بسیار متفاوت باشد و از یک حد متعارف و قابل قبول برای همه تا هزینه نسبتا زیاد در ماه تغییر کند که بسته به انتخاب شما در اندازه و نوع آکواریوم و همچینین کمیت و کیفیت تجهیزات مورد نیاز برای آن دارد.

زیادی تعداد لوازم و تنوع وسایل مورد نظر و قیمت تجهیزات لازم برای شروع راه اندازی آکواریوم و ساخت محیط مناسب برای زندگی ماهی‌ها و سایر آبزیان مورد نظرمان، هزینه اولیه خرید آکواریوم را زیاد می‌کند. اینکه چه نوع فیلتر یا پمپ هوا یا هر وسیله موردنیاز دیگری را با چه مارک یا قدرتی انتخاب کنید میتواند  هزینه‌ متفاوتی را برای شما ایجاد کند.

قبل از هر کاری به جوانب مختلف آن و انتخاب های ممکن و قابل قبول خود توجه کنید و سپس تصمیم مناسب را بسته به شرایط و مطلوبیت های خود بگیرید.

برای مشاوره راه اندازی آکواریوم با ما تماس بگیرید و یا از بسته آموزشی ما استفاده کنید.

 


مشاوره تلفنی برای رفع مشکلات نگهداری آکواریوم و ماهی زینتی


بازدید و مشاوره فنی آکواریوم و ماهی زینتی در منزل یا محل کار


نوع ماهی ها

گونه، اندازه، رنگ و گرید یا کیفیت ماهی در هزینه‌های راه اندازی اولیه آکواریوم و نگهداری آن تاثیر دارد.  هزینه آکواریوم‌های آب‌شیرین از آب‌شور در کل کمتر است و بطور عمومی  ماهی های آکواریوم آب شیرین از ماهی های آکواریوم آب شور ارزان تر بوده و نیازمند مراقبت کمتری با توجه به شرایط معمول ما دارند.

در یک نوع ماهی مشخص نیز به طور متعارف ماهی های با اندازه کوچکتر از قیمت کمتری نسبت به ماهی های بزرگتر برخوردار بوده  و نیازمند هزینه کمتری هستند.

 

 

کیفیت نژاد و فرم و شکل بدن و رنگ ماهی ها نیز در قیمت آنها تاثیر داشته و در یک نوع ماهی نیز امکان تغییرات قیمت تا حد کاملا مشخص وجود دارد.

همه ماهی ها هم به یک قیمت نیستند و ماهیهایی که تکثیر و نگهداری آسانتری دارند معمولا ارزانتر بوده و انتخاب مناسب تری برای افرادی که تازه کارند می باشند.

 

اندازه مناسب آکواریوم چقدر است؟

برای تعیین اندازه و نوع آکواریوم مناسب در مرحله اول باید به تحقیق درباره ماهی‌هایی که دوست دارید اقدام کنید. اینکه اندازه ماهی مورد علاقه تان چقدر باید باشد و چه تعداد ماهی‌ را دوست دارید در آکواریوم داشته باشید را در این مرحله باید مشخص کنید.

 

 موارد متعددی می تواند انتخاب شما را محدود کرده یا در آن تاثیر بگذارد:

چه بودجه ای برای راه اندازی آکواریوم در نظر گرفته اید یا برای آن می توانید هزینه کنید.

مساحت خانه‌تان چقدر است.

محلی که قرار است آکواریوم در آن قرار گیرد چه خصوصیاتی دارد.

……

 هر چه آکواریومی که در نظر دارید بزرگتر باشد بهتر است.بنابر این در حد امکانات خود اکواریوم بزرگتری انتخاب کنید. مثلا به جای یک آکواریوم ۳۰ تا ۵۰ لیتری سعی کنید یک تانک ۸۰ تا ۱۰۰ لیتری فراهم کنید. اینکار چند علت دارد که از جمله آنها می تواینم به موارد زیر اشاره کنیم.

  برای تغییر ماهی‌ها محدودیت کمتری دارید یعنی ممکن است ابتدا ماهی های گیاهخوار داشتید و بعد تصمیم گرفتید ماهی های گوشتخوار داشته باشید یا ابتدا ماهیهای با سایز ریز داشتید و اکنون مایل به نگهدرای ماهیهای با سایز درشت تر هستید.

امکان بیشتری به شما برای  اضافه کردن ماهی های جدید مورد علاقه تان می دهد.

  حجم بیشتر آب در آکواریوم های بزرگتر سبب ثبات بیشتری در آکواریوم شده و پایداری ماهیها را در قبلا مشکلات و شرایط بد بیشتر میکند.

 

برای محاسبه حجم آکواریوم می توانیم از روش زیر استفاده کنیم:

حجم بر حسب لیتر= طول * عرض * ارتفاع آکواریوم تقسیم بر ۱۰۰۰

 

خصوصیات محل مناسب برای قرار دادن آکواریوم

 

یکی از اولین مراحل راه اندازی ، توجه به محلی است که می خواهیم آکواریوم خود را در ان نصب کنیم. به طور معمول ما ابتدا مکان مناسبی را در خانه یا محل کارمان برای آکواریوم تشخیص داده و سپس به خرید آکواریوم متناسب با ان محل می پردازیم.

این مکان نیازمند شرایط خاصی است که در صورت تامین نشدن درد سر ساز خواهد بود. مکانی که برای آکواریوم درنظر گرفته‌اید باید به دور از عوامل برهم زننده محیط طبیعی آکواریوم باشد از قبیل:

فاصله مناسبی از وسایل گرمایشی مانند شوفاژ و بخاری و یا وسایل سرمایشی مثل پنکه یا باد کولر داشته باشد.

 آکواریوم را از تابش مستقیم نور آفتاب در امان نگهدارید و ان را در نزدیکی پنجره قرار ندهید چون نور زیاد منجر به رشد جلبک‌ها در آکواریوم و تغییرات شدید دما در ان می‌شود.

 

خرید یا ساختن تانک ماهی یا شیشه آکواریوم

مرحله ی بعد انتخاب مناسب ترین تانک یا آکواریوم با توجه به خصوصیات ماهی ها و فضای در نظر گرفته برای آکواریوم در محل زندگی یا محل کار شماست.

در این زمینه میتوانید تانک های شرکتی و پیش ساخته استاندارد را از فروشگاه لوازم و تجهیزات آکواریوم در محل زندگی خود خریداری نموده یا این که خودتان اقدام به ساخت تانک دلخواه خود نمایید.

تانک های استاندارد یا آکواریوم های اماده موجود در بازار تقریبا تمام موارد و امکانات مورد نیاز را در خود دارند که شامل لامپ روشنایی،فیلتر سقفی یا داخلی و پمپ اکسیژن و گاه اجزای دیگر هستند . در صورتی که قصد خرید تانک دست دوم دارید باید قبل از خرید از سالم بودن آن با بررسی دقیق و آبگیری کامل اطمینان حاصل کنید و سپس آن را با استفاده از آب و نمک یا محلول ضد عفونی یا مواد مناسب دیگر شستشو داده و خشک نمایید.

 به منظور جلوگیری از پرش ماهی ها به بیرون از آکواریوم باید میزان آبگیری مخزن ماهی هایتان را در حدی انجام دهید که امکان پرش ماهی به بیرون از آب به حداقل برسد و یا درپوشی مناسب از شیشه یا طلق یا مواد دیگر برای آن تهیه نمایید.

اگر قصد سفارش ساخت اکواریوم دارید حتما آن را به یک مغازه دار اکواریومی واگذار کنید تا مغازه های شیشه فروشی و یا افراد متفرقه و سعی کنید پیشنهادات مغازه دار اکواریومی را برای ساخت مورد توجه قرار دهید. حتما در پوش اکواریوم را سفارش دهید و در بعضی از مغازه ها، لاستیک درزگیر هم برای درپوش قرار میدهند تا بوی اکواریوم در محیط پخش نشود و در صورتی که به شما پیشنهاد شد ان را هم می توانید سفارش دهید. احتمالا جا شلنگی و سایر ریزه کاری ها را مغازه دار اکواریومی انجام خواهد داد و به همین دلیل عرض کردم ساخت اکواریوم خود را به فروشنده اکواریومی واگذار کنید.

 

مشخص کردن میز یا پایه برای آکواریوم

پس از اینکه ابعاد تانک یا شیشه آکواریوم مورد نظرمان را مشخص کردیم باید با توجه به حجم آبی که دارد به فکر میزی مستحکم یا محل استقرار آکواریوم مناسب که تحمل این مقدار آب را داشته باشد باشیم.

اگر میزی در زیر آکواریوم قرار می گیرد بهتر است که دارای  کمد یا کشو باشد تا وسایل مربوط به آکواریوم مانند داروها و ویتامین ها، غذای ماهی، تور ماهیگیری، زایشگاه ماهی و … و احیانا لوازم و تجهیزات دیگری از  قبیل فیلتر سطلی را در آن قرار داد.

تکه ای بستر نرم مثل یونولیت را با توجه به ابعاد آکواریوم انتخاب نموده و زیر آکواریوم قرار دهید و از تماس مستقیم شیشه آکواریوم با میز جلوگیری کنید. زیرا هر نوع ناهمواری میز یا قرار گرفتن کوچکترین جسم دیگر بین شیشه و سطح میز باعث ترک خوردن کف آکواریوم می شود.

 

 

 

 

انتخاب فیلتر مناسب

انتخاب   فیلتر مناسب برای آکواریوم ، مهم و کمی گیج‌کننده است.

مهم ترین بخش یک آکواریوم که موفقیت یا شکست نگهداری از آکواریوم را موجب می شود، انتخاب فیلتر مناسب با کارایی فیتراسیون خوب است. فیلترهای مختلفی در بازار با اشکال و قیمتها و برندهای مختلف  موجود می باشد که کارایی و قدرت متفاوتی دارند از جمله فیلتر زیر شنی،تاپ فیلتر، فیلتر اسفنجی، فیلتر هنگ آن، فیلتر سطلی و سامپ. شما باید با توجه به حجم آب آکواریوم تان و نیاز فیلتراسیون ماهی هایتان که بسته به گونه و تعداد و اندازه ماهی و… تغییراتی دارد از یک یا ترکیبی از چند نوع فیلتر و روش فیلتراسیون استفاده نمایید.

اگر تازه کار هستید می بایست در خرید فیلتر مطالعه کرده و یا به حرف فروشنده اطمینان نمایید. همچنین می توانید در بخش مقالات سایت دکتر ماهی با انواع فیلتر و عملکرد و کاربردهایشان بیشتر آشنا شوید.

 این نکته مهم است که هر چه قدر در این بخش مطالعه کرده و فلیتر مناسب تری را انتخاب و برایش هزینه کنید در ادامه کار پرورش و نگهداری از ماهی هایتان راحتی بیشتری دارید.

  برای آشنایی اولیه با موضع فیلتراسیون در آکواریوم باید عرض کنم که فیلترها به روشهای مختلف و با کارایی متفاوتی کار می‌کنند. سه نوع اصلی فیلترها عبارتند از:

 

۱ – فیلتر بیولوژیک آکواریوم(Biological filtration)

فیلتر بیولوژیکی برای استقرار و عملکرد باکتری های طبیعی سیکل ازت در آکواریوم لازم است. این فیلتر در چرخه نیتروژن دخالت داشته و مواد ازته مختلف و مضری که از تجزیه پسماندهای مختلف موجود در آب تولید شده اند را به مواد کم خطر تری برای ماهیان تبدیل میکند. از تجزیه غذای باقیمانده در آکواریوم، ماهیهای مرده، فضولات و ادرار ماهی ها و مواد آلی مرده نظیر برگ گیاهان یا میگو یا حلزون مرده در آب تولید آمونیاک می شود که این باکتریها ان را در طی چرخه ازت به نیتریت و سپس نیترات تبدیل میکنند تا برای ماهیها خطر کمتری داشته باشد.

جمعیت باکتری‌های مفید در آکواریوم های بزرگ و پایدار  به حدی هست که بتوانند آمونیاک آب را تا حد قابل قبول دفع کنند اما به هر دلیلی باکتری‌های مفید آکواریوم نتوانند رشد و عملکرد مناسبی داشته باشند لازم است که در آکواریوم فیلتر بیولوژیکی داشته باشیم.

 طراحی فیلترهای بیولوژیکی به گونه‌ای  است که محیط مناسبی را برای رشد و عملکرد موثر باکتری‌ها فراهم میکند.

۲ – فیلتر مکانیکی آکواریوم(Mechanical filtration)

فیلتر های مکانیکی شامل بستر یا مدیایی هستند که سبب می شوند  اجسام ریزی که در آب شناور بوده و محیط آب را آلوده کرده‌اند را در خود به تله انداخته و از آب آکواریوم حذف می‌کنند.  آلودگی‌ها و مواد زائدی که می‌تواند توسط فیلتر مکانیکی حذف شود شامل خاک یا ذرات ریز غبار مانند معلق در آب ، لجن، باقی‌مانده غذا، مدفوع ماهی یا هر ذره دیگری که اندازه مناسب برای این فیلتر را داشته باشد.

روش کار هم به این شکل است که آب مخزن یا همان آکواریوم شما از داخل فیلتر و مسیر بستر جدا کننده ان گذشته و ذرات در ان انباشته می‌شوند. برای همین فیلتر مکانیکی باید به طور مرتب و در فواصل زمانی مناسب تمیز شود.

 ۳ – فیلتر شیمیایی آکواریوم(Chemical filtration)

فیلترهای شیمیایی ، موادی که در آب حل شده‌اند و برای زیست ماهی خطرناک هستند را از آب جدا کرده و در خود به دام می اندازند.

فیلترهای شیمیایی در واقع مکمل فیلترهای مکانیکی و فیلترهای بیولوژیکی در آکواریوم هستند و مواد زائد و پسماندهایی را که فیلترهای مکانیکی یا بیولوژیکی توانایی جداسازی آن را از آب ندارند، به خود جذب کرده و از آب خارج می‌کند. موادی نظیر داروها و سموم و حتی بو  و رنگ آب آکواریوم.

۴ – فیلتر سطلی آکواریوم(Canister filters)

فیلتر سطلی، ترکیبی از سه فیلتر مکانیکی، شیمیایی و بیولوژیک است و وظیفه هر سه را انجام می‌دهد.  آب از یک سمت به داخل محفطه فیلتر وارد شده و به بخش فیلتر مکانیکی می رسد که تصفیه مکانیکی آب صورت گرفته و آب از ذرات و مواد معلق پاک میشود.سپس آب به لایه فیلتر بیولوژیکی وارد شده و تحت تاثیر باکتریهای مفید موثر در چرخه ازت در این بخش قرار گرفته و تصفیه بیولوژیک آب انجام می شود و نهایتا به بخش فیلتر شیمیایی وارد شده و تصفیه نهایی در آب صورت می گیرد.

  این فیلتر از لایه‌های مختلفی تشکیل شده که ترتیب قرار گرفتن این لایه ها در عملکرد درست فیلتر سطلی بسیار مهم است.

نکته مهم این فیلتر نسبت به سایر فیلترهای ساده در قیمت بالاتر آن است. برای نصب فیلتر سطلی نیاز به فضایی خارج از آکواریوم‌تان دارید و بعضی از مدل‌های این فیلتر سروصدای قابل توجهی دارند و اگر کیفیت ساختشان خوب نباشد احتمال نشت آب از انها در باز و بسته کردن های متعدد در هنگام سرویس و نگهداری فیلتر وجود دارد.

سامپ،مخزنی است که در مجاورت آکواریوم ایجاد شده و از بخشهای مختلف برای تصفیه و بهبود کیفیت آب تشکیل شده  و عملکردی مشابه فیلترهای سطلی اما در اندازه بزرگتر دارد.


برای انتخاب فیلتر آکواریوم‌‌تان نیاز به مشاوره دارید؟ نیاز به فرد متخصصی دارید که آکواریوم‌تان را بررسی کند؟ در دکتر ماهی می‌توانید خدمات مربوط به آکواریوم را دریافت و از پشتیبانی مطمئن برخوردار شوید.


مشاوره تلفنی برای رفع مشکلات نگهداری آکواریوم و ماهی زینتی


بازدید و مشاوره فنی آکواریوم و ماهی زینتی در منزل یا محل کار


 

 تصفیه کردن و میکروب‌زدایی با اشعه ماورابنفش(UV)

استفاده از اشعه ماورابنفش یکی از روش‌های تصفیه و گندزدایی آب است. جلبک‌های شناور در آب، باکتری‌ها، قارچ‌ها،انگل‌ها و تقریبا هر موجود زنده ای که از مسیر دستگاه فرابنفش بگذرد با اشعه ماورابنفش از بین می‌روند. این نوع از تصفیه‌کننده‌ها می توانند در اشکال مختلفی بکار روند. ممکن است لامپ یو وی قسمتی از ساختار یک فیلتر دارای بخش مکانیکی باشد و یا اینکه به صورت لامپ در آکواریوم‌ها قرار گیرند. ضدعفونی کننده‌های فرابنفش  بیشتر برای ماهیان و ابزیان دریایی و آکواریوم‌های آب شور بکار میروند و  برای آکواریوم‌های آب‌شیرین استفاده از این تجهیزات چندان معمول نیست مگر در مواردی که لزوم کیفیت خاصی از آب برای نگهداری از یک ماهی یا تکثیر ان لازم باشد.

کاربرد این استریلیزه کننده‌ها معمولا سبب تولید گرمای زیادی در آب ایجاد می‌شود که لزوم توجه به راهکارهایی برای خنک کردن یا متعادل کردن دمای آب مثل   تجهیزات سردکننده یا تنظیم دما وجود دارد.

 

انتخاب پمپ هوای مناسب:

ماهیان آکواریومی برای زنده ماندن همیشه نیاز به اکسیژن محلول در آب در حد مناسب دارند. به دلیل محدودیت ورود اکسیژن هوا در آکواریوم و مصرف مداوم ان توسط موجودات زنده آکواریوم این پمپ هوا است که وظیفه تامین اکسیژن مورد نیاز را بر عهده گرفته و با مکش و فشرده سازی هوای بیرون و انتقال آن از طریق لوله های پلاستیکی به درون آب باعث جبران کمبود اکسیژن داخل آکواریوم میشود.

در انتخاب پمپ هوا باید به موارد مختلفی توجه داشته باشیم. مهمترین جنبه، قدرت پمپ متناسب با نیاز آکواریوم ما و نیز میزان صدایی است که تولید میکند.

قدرت پمپ باید با توجه به تعداد وسایلی که در آکواریوم به آن نیازمندند(مانند سنگ هوا،فیلتر زیر شنی یا فیلتر اسفنجی و وسایل تزیینی که با هوا کار می کنند مانند غواص) ، حجم آب و تعداد ماهی ها و البته ارتفاع آکواریوم تعیین شود.

خرید یک پمپ با قدرت هوادهی کافی و لوازم هوارسانی مناسب این تضمین را میدهد که اکسیژن مورد نیاز ماهی و سایر آبزیان در اکواریوم به خوبی تامین شود.

میزان صدایی که یک پمپ به هنگام کار تولید میکند و همچنین میزان لرزشی که ایجاد میکند نیز باید مورد توجه قرار گیرد تا در آینده باعث دردسر شما نشود.

توجه به راهنمایی های فروشنده و کسب اطلاعات قبلی در این خصوص بهترین روش ممکن است.

 

 

 

 

  تنظیم دمای آب و انتخاب بخاری و دماسنج مناسب

 

میزان انحلال بسیاری از ترکیبات و سموم و خصوصا اکسیژن محلول در آب به دمای آکواریوم بستگی دارد. دامنه مناسبی از دما برای زندگی هر ماهی یا آبزی لازم است و بطور طبیعی اگر دمای آب از حدی بیشتر یا کمتر باشد سلامت آبزیان شما به خطر می‌افتد.

بدلیل ثبات دما ی آب در دریاها و اقیانوسها، آبزیان دریایی به تغییرات دمای آب حساس‌تر هستند؛ از اینرو تجهیزاتی که دما را ثابت نگه دارد در آکواریوم‌های آب شور نقش و اهمیت بیشتری دارند.

تعداد کمی از ماهیان زینتی از جمله گلدفیش و کوی نیازمند تنظیم دمایی خاصی در آکواریوم نیستند اما عمده ماهیان آکواریومی  از مناطق گرمسیری هستند و لذا دمای آب باید متناسب با نیازمندی های زیستی انها تنظیم شود که معمولا دامنه ۲۷ تا ۲۸ درجه سانتیگراد برای بیشتر آنها مناسب است.

بیشتر در اکواریوم ها وسایل گرمایشی نظیر بخاری در نظر گرفته میشود و امروزه بخاری های ترموستات دار بهترین نوع بخاری می باشند که پس از تنظیم دما و رسیدن دمای آب به عدد مورد نظر به صورت خودکار خاموش می شوند. حساسیت بخاری ها برای قرار گرفتن در یک دمای خاص بسته به ساخت بخاری و اندازه آکواریوم و شرایط نگهداری می تواند تفاوتهایی داشته باشد.

برای اطمینان از وجود دمای درست در آکواریوم باید دماسنجی مناسب را تهیه نموده و در آب قرار دهیم و به صورت روزانه میزان دما را کنترل نماییم

برای انتخاب بخاری مناسب نیز باید با توجه به حجم آب باید میزان توان بخاری را بر حسب وات محاسبه و در نظر گرفت. هر چه توان بخاری بالاتر باشد دمای آب در زمان کوتاه تری به حد مطلوب می رسد. حداقل و حداکثرهایی برای هر حجم آب و توان به کار رفته وجود دارد که باید به ان توجه داشت.

 

نور در آکواریوم و انتخاب سیستم روشنایی آکواریوم:

نور برای زندگی گیاهان یا جانوران  خیلی مهم است و تنظیم کننده فعالیت های زیستی در آنان است. تنظیم تغذیه‌ بعضی از جانوران و البته همه گیاهان وابسته به نور محیط است.

ارائه طیف مناسب نور و شدت درست آن یکی از مسائلی است که برای ماهی‌ها و خیلی از جاندران آبزی در محیط آکواریوم حیاتی است.

 روشنایی خوب باعث می‌شود که آکواریوم شما جذاب‌تر به نظر برسد و ماهی ها نیز ار رنگ و جلای بهتری برخوردار بوده و شادابی و شرایط زیستی بهتری داشته باشند

 تامین نور کافی و مناسب برای آکواریوم یک امر الزامی است. نور مناسب نه تنها موجب زیبایی بصری آکواریوم می شود بلکه در رشد و درخشش و سلامت ماهی و گیاهان آبزی نقش مهمی را ایفا می کند.

کمبود نور در آکواریوم موجب تیرگی آب و نمای بد در اکواریوم و بروز مشکلات بهداشتی می شود.

 لامپ های معمولی شدت نو و طیف نور مطلوبی نداشته و برای این کار مناسب نیستند و حتما باید از لامپ های مخصوص آکواریوم که طیف نوری مناسب برای ماهیها و سایر آبزیان دارند استفاده شود.

لامپها در انواع و شکلها  و قدرتها و البته قیمتهای مختلفی در دسترس هستند که باید متناسب با شرایط خود و ماهی هایمان  یک انتخاب درست انجام دهیم.

شدت نور و مدت زمان استفاده از آن بستگی به سایز ماهی، طرح و رنگ ماهی، گیاهان طبیعی موجود در آکواریوم  و سایر آبزیان موجود نظیر میگو و حلزون در آکواریوم دارد.

پرسش از یک متخصص در این زمینه امری ضروری و راهگشا است.

 

چیدمان اجزای داخلی و ایجاد نما و دکور آکواریوم:

 وقتی همه لوازم و تجهیزات راه اندازی آکواریوم را تهیه کردیم نوبت به نصب و جانمایی انها در آکواریوم میرسد. چیدمان آکواریوم اگر چه از اصول کلی و مدونی پیروی میکند اما تا حد زیادی جنبه فردی داشته و کاملا به سلیقه شخصی شما باز می گردد.

عده ای علاقه دارند محیط آکواریوم برای شنای ماهی ها و دید باز بوده و از تزیینات اندکی استفاده کرده و اکواریومی ساده را ترجیح میدهند و عده ای دیگر علاقه به چیدمان متراکم و انبوه با اجزای تزئینی بسیار و متنوع دارند.

بهتر است  اطلاعات کافی و مناسبی در مورد هر یک از ماهیان آکواریومی مورد علاقه تان  و محل زندگی آن بدست اورده و دکور آکواریوم را متناسب با نوع ماهیان خود برگزینید.

برای مثال سیچلایدها علاقه به محیط باز با حداقل تزیینات به همراه شن بستر نسبتا درشت دارند و ترکیبی از چوب یا صخره و مخفی گاه را در محل زندگی خود می پسندند. در حالی که دکور آکواریوم دیسکس باید مملو از گیاهان طبیعی با مخفی گاه هایی در بین گیاهان و چوب مخصوص آکواریوم باشد .

انتخاب اجرای تزئینی مختلف از جمله چوب و سنگ و گیاه طبیعی یا مصنوعی بسته به طرحی که در ذهن دارید، اندازه و نوع ماهی و امکانات در دسترس و هزینه ای که مایل به تقبل ان هستید میتواند تغییر کند.

 

آبگیری کامل آکواریوم و فراهم کردن شرایط لازم برای چرخه نیتروژن:

پس از اینکه لوازم و وسایل آکواریوم را در جای خود قرار داده و دکور ان را کامل کردید میتوانید با آبی که حداقل ۲۴ ساعت از نگهداری آن گذشته و کلر موجود در آن از بین رفته به آهستگی آبگیری نمایید تا دکوراسیون به هم نریزد. میتوانید از آب لوله کشی شهری نیز استفاده کرده و با استفاده از محلولهای ضد کلر یا آماده سازی آب به حذف کلر موجود در ان اقدام کنید. استفاده از آب دستگاه های تصفیه خانگی به دلیل حذف شدن کلر آب نیز مقدور است.

پس از تکمیل آبگیری میتوانید تمام وسایل برقی را راه اندازی نمایید و از صحت عملکرد آن ها اطمینان حاصل کنید.

مرحله مهمی که بسیاری از افراد تازه کار در راه اندازی آکواریوم نادیده گرفته و موجب مرگ و میر ماهی های خود می شوند عدم توجه به چرخه ازت یا سیکل نیتروژن است. سه عنصر سمی در اثر تجزیه فضولات و غذای ماهی ها و ماهیهای مرده و یا برگهای گیاهان از بین رفته  در اب به وجود می آید که عبارتند از آمونیاک،نیتریت و نیترات که به تدریج در اب میزانش بیشتر شده تا به حد کشنده برای ماهی ها میرسد. باکتری های خاصی در آب مسئول تجزیه و حذف این مواد و تبدیلشان به مواد کم خطر تر برای ماهی ها هستند که در شروع راه اندازی آکواریوم تعدادشان بسیار کم است و با گذشت زمان، رشد و نمو کرده و تعدادشان زیاد شده و به شکل کلونی در روی کف و قسمتهای مختلف آکواریوم و خصوصا فیلتر بیولوژیکی مستقر می شوند. این رشد و نمو چند هفته زمان خواهد برد. در طی این مدت باید ماهی یا سایر موجودات زنده، با مواظبت به آکواریوم اضافه شود و در فواصل مناسب نسبت به تعویض قسمتی از آب اقدام کرد.

متیوان از کیت های تست استاندارد برای بررسی وضعیت چرخه نیتروژن  استفاده نمود. برای سلامت ماهی ها باید روند تغییر و تبدیل مواد ازته سمی از جمله امونیاک و نیتریت و نیترات در اکواریوم  مورد توجه قرار گیرد.

 

خرید و معرفی ماهی به آکواریوم:

پس از توجه و انجام مراحل قبلی نوبت به معرفی ماهی و سایر جانداران آبزی به آکواریوم است. شناخت خانواده ماهی ها،نوع تغذیه، نیازمندیهای زیستی و رفتار آن ها بسیار مهم است و در موفقیت پرورش و نگهداری ماهی در آکواریوم حایز اهمیت است زیرا پس از خرید نامناسب و در صورت نداشتن اطلاعات کافی در خصوص شرایط لازم برای نگهداری ماهی ها شاهد مشکلات متعددد بوده و  آکواریوم شما به میدان جنگ تبدیل خواهد شد.

وقتی ماهی مورد نظر خود را انتخاب کردید و  آن را خریداری نمودید باید اقدام به معرفی ان به آکواریوم کنید که مهمترین کار همدما سازی و ایجاد سازگاری برای ماهی ها است. کیسه محتوی ماهی ها را به مدت ۱۵ الی ۲۰ دقیقه بر روی آب آکواریوم  قرار دهید تا همدمایی صورت گیرد. پس از سازگاری دمایی میتوانید  با استفاده از تور مخصوص آکواریوم ، ماهیها را به اکواریوم منتقل نمایید.

نتیجه گیری و خلاصه مطلب

 قبل از اینکه اقدام به خرید ماهی‌ کنید آکواریوم و تجهیزات مناسب و مورد نیاز آن را خریداری کنید. با توجه به متون بالا هر ماهی و موجود زنده ای شرایط نگهداری خود را دارد. ابتدا ماهی‌هایتان را انتخاب کنید و پس از آن با توجه به نیازها و شرایط نگهداری آنها به خرید تجهیزات مورد نیاز آکواریوم بپردازید.

پس از خریدن آکواریوم و را راه‌اندازی آن، مطمئن شوید که فیلترها، پمپ و وسایل هوادهی و وسایل تنظیم دما به درستی کار می‌کنند. راه‌اندازی آکواریوم پیش از وارد کردن ماهی به شما این اطمینان را می‌دهد که شرایط مختلف مورد نیاز ماهی را اماده کرده و  آب آکواریومتان از نظر دمایی و اکسیژن محلول و کیفیت آب به تعادل رسیده و اماده ورود ماهیها است.

 

راهنمای عمومی خرید ماهی برای آکواریوم

با صبر و حوصله ماهی‌هایی که مورد نظرتان بوده و شرایط را برای نگهداری آنها فراهم کرده اید را شناسایی و خریداری کنید.

نگذارید بازارگرمی فروشنده‌ و یا نظرات افراد حاضر در فروشگاه ماهی زینتی شما را به اشتباه انداخته و از انتخاب درست دور کنند.

اگر اولین بار است که ماهی برای آکواریوم می‌خرید، میتوانید به راهنمایی های فروشنده ماهی توجه کنید و توجه داشته باشید که خرید ماهی‌هایی را  که نگهداری‌شان سخت است را باید به زمانی دیگر بسپارید و در مرحله اول از ماهیهای ارزانتر و مقاومتر استفاده کنید.

توجه داشته باشید که تعداد ماهی زیادی را به آکواریوم تازه راه اندازی شده خود معرفی نکنید تا زمانی که هم اطلاعات و هم شرایط آکواریومتان مطلوبتر شود.

 

خصوصیات ماهی مناسب.

 • ماهی سرحال باشد.
 • حرکت ماهی در  آب خیلی زیاد و غیرمعمول نباشد.
 • چشم‌های روشن و شفاف و بدون تاری و کدری داشته باشد.
 •  شکمش پف کرده یا دچار ورم نباشد.
 • باله‌ها یا آبششهایش نقص نداشته باشد.
 •  تنفس متعادل و بدون مشکل داشته باشد.
 • فاقد لکه‌ و برجستگی‌های غیرطبیعی در روی بدن بوده و ظاهر سالم و مطلوبی داشته باشد.

 

نگهداری از موجودات حساسی مثل ماهی‌ها نیاز به زمان و توجه دارد. به طور مرتب آکواریوم و تجهیزات آن را بررسی کنید.

 


هر جا که نیاز به خدمات یک متخصص در حوزه آکواریوم داشتید؛  کافی است که با دکتر ماهی  تماس گرفته  و منتظر پاسخ متخصصین ما و دریافت خدمات و پشتیبانی لازم باشید.


مشاوره تلفنی برای رفع مشکلات نگهداری آکواریوم و ماهی زینتی


بازدید و مشاوره فنی آکواریوم و ماهی زینتی در منزل یا محل کار


 در صورتی که مایل هستید به حرفه فروش ماهیان زینتی وارد شوید و یا فروشگاه آکواریوم و فروش لوازم و تجهیزات ماهیان زینتی را راه اندازی کنید به شما  پیشنهاد میکنیم در دوره آموزشی زیر شرکت فرمایید.دوره جامع آشنایی با شرایط و لوازم راه اندازی فروشگاه ماهیان زینتیتالیف و ترجمه و تدوین: عباس ترابیان

آخرین ویرایش: ۱۳۹۷/۷/۲

 

 

 

 

Aquariums are a wonderful hobby, providing hours of restful, beautiful entertainment. They can be a great way for children to learn about ecosystems, and they can help to relieve the stress of everyday life. They do require some work, thought, and planning, and this article will help you to get started.

Your first consideration should be whether you can give your fish the care, time, and patience that they will need from you. Fish can be a large time and financial commitment, because they need special attention and equipment. And, since different fish have different needs, a trip to the library, book store, or one of many online resources makes a good starting point. For every kind of fish that you consider, you should address the following twelve areas of concern.

۱٫ Start-up cost and fish type 2. Aquarium size and placement 3. Patience and the nitrogen cycle 4. Filtration equipment 5. Ultraviolet (UV) sterilizers 6. Aquarium lighting ۷٫ Heaters and thermometers 8. Test kits and the addition of chemicals 9. Food and supplements 10. Health control 11. Buying healthy fish from the start 12. Do not forget the live plants

۱٫ Start-up Cost and Fish Type Keeping aquarium fish typically has a fairly high start-up cost. This is mostly due to all the equipment needed to provide the fish with a proper environment. Purchasing an aquarium, filters, lights, and other essentials can add up quickly if you are not careful. Fish themselves can range from inexpensive to very expensive for special or rare species. For a beginning freshwater fish enthusiast, a typical aquarium start-up cost can range from $200 and up, depending on the types of fish and equipment selected. Marine (saltwater) fish and marine tank setups will cost more than freshwater setups. In both cases, the larger the tank the higher the cost will be.

A typical tropical freshwater aquarium can safely support one inch of fish per gallon of water, although this will vary with the amount of water surface area. (More surface area allows more oxygen, which supports more fish. Fish length is calculated at full-grown size, less the tail measurement.) Some fish are schooling fish, which by nature are more comfortable in bigger groups. Other fish may not like to be in an aquarium with any others of their own species. And, if they are territorial – as most marine fish and some freshwater fish can be – they will need more room in the aquarium than the average one-inch per gallon.

Both marine and freshwater setups have benefits and drawbacks. Marine fish are more colorful and beautiful, but require a higher level of care and expertise, so for a beginning fish enthusiast, a freshwater aquarium is recommended. Freshwater aquariums tend to be easier to maintain than marine aquariums because there are fewer water parameters to worry about.

۲٫ Aquarium Size and Placement A good way to determine the size and type of aquarium you need to purchase is to get an idea of what kind of fish you find attractive. Your choice will be further restricted by where you can place the tank in your home, and by your budget. But as a general guideline, bigger is better. If you buy a larger aquarium than you think you need at first, it gives you room to add more fish later, if you choose to do so. The larger aquarium will also have more water, which can help dilute chemicals or other substances that may pollute the aquarium and cause illness in fish. No matter what size aquarium you choose, be sure that you can locate it somewhere with a level, sturdy, support surface, and where it is not in danger of being bumped into or knocked over. You should also keep your aquarium away from heater vents, windows, or doors, as these can produce harmful temperature fluctuations. Proximity to windows is also not recommended for aquariums, because it can allow too much light into the tank. Excess light leads to algae buildup, and you will quickly find yourself fighting a losing battle.

۳٫ Patience and the Nitrogen Cycle* You may think that because your water starts out fine as you begin your setup, that it will remain that way. Not true. As you add fish to your aquarium, their waste produces harmful chemicals. Fortunately, nature provides a solution in the form of bacteria that break down these toxic chemicals into relatively harmless chemicals. The process nature uses to eliminate toxins from the tank is called the nitrogen cycle. Fish excrete toxic ammonia as part of respiration, and decaying fish waste and uneaten food produces additional ammonia. As the nitrogen cycle begins, the ammonia is converted by special kinds of bacteria into nitrites (which are also harmful), and these are then converted into nitrates. Excess nitrates can be controlled through routine water changes. The bacteria required for this process build slowly on the surface of your filters and gravel or substrate, and the process can take up to six weeks, starting from the day that you first add fish to your aquarium.

Developing enough bacteria to maintain the health of your aquarium requires both time and patience on the part of the beginning aquarium hobbyist. You will need time to “cycle” the tank. There are various recommendations on how to accomplish this. The number one rule is to go slowly. This means, at first, you may only add some plants. After about two weeks, add a few hardy fish which are tolerant of changing water conditions. You should start with fewer fish than your aquarium can hold, then add any additional fish over a period of weeks, allowing the ecosystem in the aquarium to readjust (recycle) in between. Each step needs to be gradual so the bacteria have enough time to multiply and break down the increasing amount of waste products.

Until the nitrogen cycle is established, it can be a stressful time for new fish and for you. It is a good idea to have an ammonia test kit on hand to monitor the nitrogen cycle by testing the water regularly. Despite the temptation to make changes to your aquarium, it is important that you not intervene unless ammonia or nitrite levels become intolerably high for long periods of time (temporary highs in both ammonia and nitrite levels are a part of the process). You should also avoid adding too many fish while the nitrogen cycle is being established, because you will disrupt the bacterial growth. As the cycle naturally progresses, the fish already in the aquarium can gradually adjust to changing water conditions with slightly elevated ammonia or nitrites. New fish might find these levels deadly.

Once the nitrogen cycle is completed, your aquarium will be able to detoxify constant levels of ammonia and other chemicals as long as you maintain the bacteria colony. Keeping those colonies healthy, or optimizing the amount of bacteria in the aquarium, can be a function of the type of filtration equipment that you choose to use.

*This classic method to cycling aquariums represents a traditional approach. Modern innovations have significantly reduced the length of the cycling process. Please take A New Look at Cycling for a quicker modern approach to establishing a functioning biological filter in your new aquarium set-up.

۴٫ Filtration Equipment Determining the right filtration equipment is one of the most confusing but important choices that you will need to make. Essentially, aquarium filters work in three different ways.

Biological filtration takes advantage of the natural bacterial process involved in the nitrogen cycle. Biological filter media provide larger surfaces for beneficial bacteria to colonize, ensure that water passes through the colonies, and help to protect those bacteria from being disturbed.

Mechanical filtration removes unsightly particles from the aquarium. This may include fish excrement, sludge, uneaten food, or dust. Tank water is passed through a mechanical filter media, and the particles are strained out. To prevent build-up, the filter media must be cleaned regularly.

Chemical filtration can remove some dissolved wastes from the water which a mechanical filter is unable to take care of. When water passes through a chemical filter media, the filter media chemically bonds with the waste molecules and holds onto them, thereby removing them from the aquarium.

 Different filters offer various combinations of each filtration method:

 • Canister filters incorporate various types of media under pressure to accomplish the three types of filtration. When under pressure, water is forced through media that it would not normally pass, thus providing us with great mechanical filtration. Biological filtration is accomplished with various types of media, such as Ceramic rings, and sponges. Chemical media can be any number of carbon or resins, or a combination thereof. Canisters are slightly more difficult to maintain, but allow the greatest flexibility with different types of media, and the best mechanical filtration.
 • Power filters provide the convenience of a filter that hangs off of the back of the tank, and media changes are generally simple and convenient. Most of these types of filters use a cartridge, making media replacement extremely convenient. Some will also employ a permanent type of biological filtration such as a sponge or bio-wheel. They are good all-around filters and great for smaller aquariums (55 gallons or less). Larger aquariums may warrant more than one, or upgrade to a different type of filtration.
 • Wet/Dry filters use a biological media, such as Bio-balls, or Bio-Wheels, to provide a very efficient biological filter. The water is usually distributed through a drip plate or spray bar across the biological media. This allows for optimum biological efficiency, and gas exchange. A wet/dry filter will typically use a sponge or other type of media for mechanical filtration. Chemical filtration may be added by the user.

۵٫ Ultraviolet (UV) Sterilizers UV sterilizers can be used in the control of free-floating algae, bacteria, viruses, fungus, and even some parasites. UV sterilizers incorporate a germicidal or UV lamp in which the ultraviolet rays affect certain organisms based on the amount of ultraviolet rays they are exposed to. The effectiveness is based directly on the flow rate of the water through the sterilizer, the wattage and diameter of the sterilizer itself, and the size of the aquarium. UV sterilizers are particularly beneficial in reef aquariums and marine fish-only aquariums. While some freshwater aquariums will use a UV sterilizer, they are not nearly as common and not considered essential equipment. If a larger UV sterilizer is used to control parasites as well as bacteria, be aware that they can generate a lot of heat and may increase the need of a chiller in large reef aquariums.

۶٫ Aquarium Lighting Proper lighting is essential for tanks containing live plants, or marine animals that are dependent on light for food. Good lighting will also make the aquarium and the animals within look more attractive. Since the animals are no longer exposed to natural sunlight, providing the proper spectrum and intensity is vital for their overall good health.

۷٫ Heaters and Thermometers No matter what kind of fish you choose, they will have fairly specific temperature requirements. The water temperature in an aquarium must remain constant; if the temperature fluctuates too much, your fish can become stressed, which can lead to illness. Most fish need a water temperature between 75 and 80ºF. If you have one species in your aquarium, you can set the temperature specifically to reflect their needs. If, however, you have multiple species, 76 or 77ºF is a safe temperature range. Marine aquariums may require more attention to keep a consistent temperature, as they tend to need more light, which can warm the water.

۸٫ Test Kits and the Addition of Conditioners, Supplements, and Additives The welfare of your new aquarium is dependent on its water quality. You will find that you need to purchase various chemicals and additives to help it achieve and maintain the proper balance for good water quality. Depending on the fish that you choose, you may need special pH adjusters and buffers, or salt and trace element additives. Water conditioners are a must for removing chlorine and harmful chemicals from tap water, and test kits are essential to ensure that your water quality begins and remains at viable levels.

 ۹٫ Food and Supplements Diet is an important element to ensure healthy fish, and the ideal diet goes beyond the basic “flaked” foods available in most stores. Flaked foods are sufficient for your fish, but feeding your fish flakes every day can be comparable to you eating nothing but rice every day and can eventually become quite boring.

There are different options when it comes to your fish’s diet, but the key thing to remember is that a varied diet is best. Plan on rotating fish food periodically and on providing supplements or vitamin boosters for added nutrition. This way the fish will be sure to receive all the nutrients they need and will remain active.

Some fish enthusiasts prefer live food. You may hear a good deal of debate about this topic as you progress in your hobby. Live food has its own set of risks and benefits and is a big enough issue that it should be left alone by beginners. Freeze-dried foods and pellets make good alternatives, as do items like zooplankton and krill, which can be purchased.

۱۰٫ Health Control Illness – it happens to all living things. At one time or another, your fish may become sick. While at first you may feel helpless, do not worry; there are a number of ways you can treat your sick fish in your own home. While most of the treatments depend on the specific ailment, it is a good idea to plan ahead and get another tank set up to use as a “quarantine tank” This is also useful before adding new fish to an existing aquarium. By separating the sick fish, you can speed up the healing process and at the same time, reduce the risk of spreading the illness to other fish. Fish ailments can be caused by a variety of sources. The most common causes of sickness are fungal, bacterial, or parasitic in nature. You will need treatments for each of the main types, and it is best to keep these on hand before disaster strikes.

۱۱٫ Buying Healthy Fish from the Start Before you go to buy your fish, you will need to set up your aquarium and have it running for at least 3-4 weeks beforehand to ensure that the nitrogen cycle is complete and all mechanical equipment is functioning properly. Once you are ready to buy, a reputable online retailer or pet store is a good place for beginners to buy their fish. You should decide in advance what species of fish you want and how many you want, so you can avoid temptation or pressure from pet store clerks to purchase something inappropriate. Remember that initially only a few of the hardiest species should be purchased, then after several weeks of allowing your aquarium to mature, additional fish can be purchased. There are also some things to keep in mind when you are picking out your fish in the store. Specifically, the fish should:

 • Be alert
 • Be active, but not hyperactive or skittish
 • Have clear eyes
 • Have full, but not bloated stomachs
 • Have well-shaped fins that are in good condition
 • Be breathing steadily, without laboring to breathe
 • Appear clean and colorful, without unnatural spots or excess slime

Be certain to get the fish home quickly, and ask the clerk to add extra water to the bag if you are going to drive more than fifteen minutes or so. Float the bag of fish in your aquarium to give it time to adjust to the water temperature. And, if you have made adjustments to pH or other chemical levels, gradually add water from your aquarium to the bag of fish over the next hour to give the fish time to acclimate. During this process, be careful to never add water from the fish store to the water in your aquarium. Remember, as a general rule of thumb, a tropical freshwater aquarium can safely support one inch of fish per gallon of water, though this increases with larger aquariums.

 ۱۲٫ Do Not Forget the Live Plants While live plants may be intimidating to some new freshwater aquarists, they do not have to be. If you acquire some of the hardier species, they can thrive in most aquariums and are notably beneficial in controlling algae, improving water quality, reducing stress for the fish, and making your aquarium look more natural and beautiful. If you will have plants, provide at least 1.5 watts of lamp power for every gallon of water in the aquarium (2-3 watts is better). Choose a medium to fine gravel substrate, and ideally, add a slow release fertilizer.

By following these few simple rules, you should have your aquarium up and running smoothly in 6-8 weeks. Remember that a larger tank is easier to regulate and allows a greater variety of species. While a 10-gallon tank may initially appear a little cheaper, a 29-gallon tank is a better starter tank and is going to provide a better environment for your fish, and a more diverse population of fish.

 

Setting up your new Aquarium

HOW DO I PROPERLY SET UP MY NEW AQUARIUM?

how to begin a new aquarium

So you have all the gear but no idea? Before you start anything It is important that you carefully choose where you want to place the tank, make sure it is even ground and will support the tank’s filled weight. Slanted floors can result in undue stress and crack the aquarium glass.

Hard, flat surfaces are ideal. Cabinets are popular and are a requirement for larger, heavy aquariums. For smaller aquariums (30 gallons or less) any sturdy, reinforced furniture with a flat surface can suffice.

Be sure that the chosen aquarium location can support the electrical requirement (lights, filter, and heaters). Is there a PowerPoint nearby? If not, is it possible to conceal an extension cord? The less electrical wires, the better. Water and electricity do not mix well together. Keeping your setup simple with a single power board and powerpoint is ideal.

Below is an aquarium equipment check list. You may have purchased none or all of the items below. We will cover each of the items in further detail down the page, including recommended products.

Equipment Check List


 • AquariumAn aquarium of at least 20 Gallons is recommended for beginners. Larger aquariums are generally more stable.
 • Aquarium gravelGravel should be course enough to allow water flow but fine enough to encourage nitrifying bacteria. Creek Stones, coarse sands, and glass gravel are excellent choices. Avoid calcium & limestone based substrates.
 • Aquarium filterYour aquarium filter should be rated to turn over at least 3-5x the aquarium volume every hour. Use the Volume Calculator below to work out the required GPH. For smaller aquariums, Hang-on-back filters are perfect. I recommend the Marineland Penguin Power Filters for their higher flow rate, reliability & ease of use.
 • Replacement filter mediaEnsure you have plenty of replacement filter cartridges. They will be replaced more frequently in the early stages of your aquarium. They will keep your water clear and debris free.
 • HeaterA heater is essential to limiting disease. It also allows the keeping of tropical fish. EHEIM Jager heaters are widely regarded as reliable heaters at an affordable price point. Use the calculator to determine your required wattage and read down the page for more information.
 • Other decorations (such as fake or real plants)
 • Aquarium Water Test KitA good quality test kit is very important. It will allow you to test for cycling before introducing fish. It will also alert you to toxic aquarium conditions and save your tanks inhabitants. The Freshwater Master Test Kit is a high quality test kit that allows you to test from PH, ammonia, nitrite and nitrate. Your LFS can test your water but not if they are closed or a distance from your house.
 • Fish foodA quality fish food will result in brilliant, brightly colored fish. Fish should be fed at least twice a day, purchasing in bulk will provide the best value. Use a mixture of color enhancing flakes and frozen foods for more variety.
 • Aquarium VacuumThe vacuum is the heart of your maintenance team. It will clear faeces and debris from the gravel. This will reduce nitrates & stress on your fish. If you are like me and hate spilling water over the floor & carpet get the Python No Spill Vacuum and never look back.
 • Fish netFish nets are useful for removing dead plant matter, excess food and moving your live fish.
 • Aquarium Glass ScrubberThe aquarium glass scrubber is essential. Always give your glass a quick clean before showing off your aquarium to friends and family.
 • ۵-gallon bucket

Cleaning the Gravel

 • Once you have chosen the tank’s placement it is time to begin setting up the aquarium. Take your purchased gravel and pour it into a bucket. IT IS ESSENTIAL THAT YOU WASH THE GRAVEL. Many beginners forget to properly wash the substrate. This can lead to your brand new tank being cloudy for weeks on end.
 • Take a hose with high pressure and spray the gravel/substrate directly in the bucket. When the bucket is filled vigorously wash the gravel by moving your hands in a circular motion. After a few minutes remove the dirty water in the bucket while keeping the gravel at the bottom. Repeat this process 4 to 5 times until the waste water is visibly clearer. Some substrates may continue to cloud the water after cleaning. This is nothing to be alarmed about. Fine and silty substrates will naturally settle in the aquarium over time. The cleaning process is beneficial in removing dust from storage and transport.

Placing the Substrate

 • Gently place the cleaned gravel into the bottom of the aquarium. This will help avoid damage to the bottom glass and stiring any excess finer particles. A smaller scoop or bucket can assist in this process. The substrate should then be smoothed with your hands to create an even base at least half an inch thick. It is recommended to form a slight slant from the back of the aquarium toward the front. This gives the aquarium a nice perspective and the perception of a greater depth.

Filling up the Aquarium

 • Fill up the tank with a hose pipe, (note if it is a small tank or you do not have a tap nearby you will have to use buckets).
 • Use a water de-chlorinator after filling. Although there are no fish, chlorine and chloramines can build up over time. You will need a high quality dechlorinator for the life of your aquarium. It is a sound initial investment as you will need to use it every time you do a water change. Seachem Prime, API tap water conditioner, Tetra Aqua Safe & Kent Detox are all some of the most popular choices and each will do an excellent job.

Choosing the Right Heater & Filter

  • Choosing the correct heater and filter can be difficult. Use this calculator to calculate necessary filter flow and heater wattage you will need for your aquarium.

Filter Material

beginners guide

 • Gently clean out the filter material under the tap or in a bucket. As they have been stored in a warehouse or shopfront they contain dust and debris you don’t want in your tank. If your filter contains a carbon packet in wool, be careful not to rip this open.
 • Also wash and clean any rocks and ornaments you will be putting into the tank. You will be surprised how much dust and dirt comes off, you don’t want that in your tank.
 • Place the material back into the aquarium filter. If it is a hang-on filter you will need to manually fill up the resovoir to start the filter working. Hang-on filters have a handle on top of which allows changing of its flow rate. For cycling put it at the maximum.
 • Do the same for a canister filter and ensure the baskets are closely stacked and the top is tightly locked in place to prevent leaks.

Heating and Lighting

 • Two heaters are generally reccomended but in a smaller aquarium you can use one if there is a lack of space. A heater that will comfortably fit inside the aquarium is a good choice. Within reason higher wattage heaters are better as they will save power and put less strain on the heater.
 • Stick the heater to the glass in your aquarium where there is good water flow and the least visibility. Turn it on by rotating the temerature knob anywhere between 74 and 80 degrees (23 to 27 celcius). An orange light should turn on while the heating element is active. This will help with the cycling process.
 • Choose an appropriate light for the aquarium. Place the light on or above the tank and set a timer for no more than 8 hours a day.
 • Enjoy your tank as it begins the process of building bacteria to support your eco-community!

Cycling

 • At this point you will have to “CYCLE” the tank. This will promote the build up of de-nitrifying bacteria and is essential to setting up your new aquarium.
 • It is important to monitor the aquarium during and after the cycle. This can be done with your own freshwater test kit. Most aquarium stores will also test your water for a small fee. If you do decide to test yourself, my recommendation is the API Freshwater Test Kit. There is a link to this test kit in the checklist above. A good quality test kit will be used through the life of your tank. It can alert you to early disaster and is an excellent investment that will end up saving you money.
 • The cycling process will prevent any unnecessary loss or death of the aquariums first inhabitants. Please follow the next part of the guide by clicking the cycling link below.

resources: drsfostersmith.com, wikihow, aquariuminfo.org

1 Comment

 1. نودی گفت:

  خیلی عالی بود.لایک داره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *