پرورش آبزیان زینتیتکثیر و پرورش گیاهان آکواریومیراه اندازی و مدیریت آکواریوم گیاهیراه اندازی و نگهداری آکواریوم

آشنایی با آکواریوم گیاهی نانو-Nano planted tank

باز آفرینی طبیعت در مقیاس کوچک با راه اندازی و نگهداری آکواریوم های بسیار کوچک گیاهی یا تانک گیاهی نانو

آکواریوم های گیاهی بسیار کوچک یا نانو

آکواریوم های گیاهی جذابیت های بسیاری در بین علاقمندان آکواریوم دارند از جمله:

باز آفرینی قطعه ای از طبیعت در خانه یا محل کار.

ترکیبی از جانداران زیبا و متنوع گیاهی و جانوری.

ترکیبی از عناصر زیبای طبیعی بیجان از جمله ضخره و سنگ و چوب.

نمودی واضح از خلاقیت آفریننده طرح و نگهدارنده آکواریوم.

چالشی فرا روی علاقمند نگهداری آن برای کسب تجربه و دانش بیش از پیش برای موفقیت در حفظ اکوسیستم موجود در تانک پلنت.

 

جانمایی یک آکواریوم گیاهی در محل مناسب نیز خود به بررسی و صرف وقت، دانش، سلیقه و زیبایی شناسی احتیاج دارد تا بیشترین جذابیت بصری و آرامش روحی را برای بیینده به ارمغان بیاورد. اما با توجه به محدودیت فضای زیستی در زندگی امروزه شهری برای اغلب ما مهیا کردن فضایی مناسب و بزرگ برای راه اندازی یک آکواریوم گیاهی مورد علاقه مشکل شده و ما را به سمت کوچک کردن ابعاد آکواریوم و طبعا اجزای داخلی ان سوق داده است. این همه سبب شده تا خلاقیت علاقمندان این سرگرمی به ابداع شیوه ای جدید در طراحی، راه اندازی و  نگهداری آکواریوم های گیاهی منجر شود که به آکواریوم های گیاهی نانو معروف شده است. یک آکواریوم گیاهی تمام عیار اما در ابعاد بسیار کوچک که قابلیت قرار دادن در هر مکان در دسترس و با هر اندازه محدودیت در فضا را برایمان فراهم می کند.

خصوصیت مشخص آکواریوم های گیاهی، در ایجاد یک اکوسیستم طبیعی کامل و پایدار در محیطی کوچک است که ترکیبی از ماهی ها، گیاهان، سخت پوستان و نرم تنان کوچک و عناصر بی جان مختلف را در خود جای داده و از تاثیر متقابل این اجزا یک حیات پیچیده و پایدار که شگفتی آفرین و مسحور کننده است را ایجاد کرده است.

 

آکواریوم های گیاهی نانو نیز همه آنچه یک آکواریوم پلنت بزرگ و حرفه ای در خود دارند را شامل شده و شگفتی دو چندانی را نسبت به آکواریوم های گیاهی متعارف و بزرگ فراهم می کند.چرا که:

طراحی منظره طبیعی در ابعادی بسیار کوچک و البته موزون صورت می گیرد.

عناصر تزئینی بکار رفته در طراحی منظره آبی آکواریوم های نانو نیز خود در حد نانو هستند.

ماهی های ساکن در آکواریوم های گیاهی نانو بسیار ویژه و قابل توجه اند. هم از نظر طرح و رنگ و هم از نظر اندازه و خصوصیات. خفظ پایداری اکوسیستم جاری در آکواریوم های نانو به دانش و تجربه بیش از حد متعارف این سرگرمی نیاز دارد.

 

آنچه در یک اکوسیستم پایدار یک آکواریوم گیاهی و از جمله تانک پلنت نانو رخ می دهد عبارتند از:

دی اکسید کربن از طریق فعالیت زیستی جانوران آکواریوم به محیط آبی تانک وارد می شود.

عناصر معدنی مغذی از طریق مدفوع و ادرار و ضایعات غذایی و تجزیه مواد آلی ناشی از مرگ پیکره گیاهان آبزی و یا جاندازان ساکن آن به محیط آبی تانک و بستر مخزن وارد می شود.

نور از محیط و یا از طریق منبع نوری تعبیه شده در آکواریوم تامین می شود

گیاهان موجود در آکواریوم، از بکار گرفتن نور، مواد مغذی در دسترس و دی اکسید کربن موجود در محیط به تولید غذا برای خود و بهبود شرایط زیستی در محیط آکواریوم اقدام می کنند.

جاندران ساکن تانک نیز از مواد غذایی تولید شده در مخزن و یا فراهم شده برای آنها تغذیه کرده و به تداوم چرخه زیستی در آکواریوم گیاهی کمک می کنند.

اثر متقابل اجزای مختلف جاندار و بی جان این چرخه سبب ایجاد یک اکوسیستم پایدار در آکواریوم گیاهی شده و سبب دوام آن می شود.

 

هر قدر اندازه مخزن بزرگتر باشد و حجم آبگیری و ظرفیت زیستی بیشتری در خود داشته باشد با اطمینان بیشتری از بقای اکوسیستم در اثر تغییرات محیطی و شرایط زیستی می توان برخوردار بود اما با کاهش حجم مخزن باید دانست که هر گونه تغییر نامناسب در شرایط فیزیکی و شیمایی آکواریوم و یا محیط نگهداری آن می تواند تاثیرات بیشتری بر ثبات اکوسیستم و البته اجزای تشکیل دهنده آن ایجاد کند. از اینرو در آکواریوم های نانو که ابعاد بسیار کوچکی داشته و حجم آبگیری بسیار کمی دارند باید توجه داشت که از هر گونه تغییر شرایط زیستی در تانک پلنت نانو خود داری کرد تا شرایط زندگی در آن پایدار بماند. از اینرو :

آکواریوم های گیاهی نانو نیازمند توجهات بیشتری نسبت به آکواریوم های گیاهی متعارف هستند از جمله:

نیازمند نور متناسب تر و در مقایسه با تانک های پلنت بزرگ نیازمند نور کمتری هستند.

نیازمند دی اکسید کربن کمتری هستند.

نیازمند مراقبت بیشتری نسبت به تغییرات شرایط کیفی آب هستند.

نیازمند لوازم و تجهیزات مناسب برای زاه اندازی و نگهداری هستند.

رسیدگی به وضعیت سلامت و پایداری آکواریوم گیاهی نانو باید به صورت روزانه و یا در فواصل نزدیک صورت گیرد.

 

جانداران مناسب آکواریوم های گیاهی نانو:

از آنجایی که حجم کلی تانکهای گیاهی نانو بسیار کمتر از تانکهای متعارف است در نتیجه فضای زیستی کمتری در اختیار ساکنین گیاهی و جانوری خود قرار می دهد از اینرو در انتخاب گیاهان و جانوران ساکن تانکهای پلنت نانو باید به نکات زیر توجه داشت:

ماهی های کوچک و صلح جو و با اندازه نهایی کوچک باید انتخاب شود

نوع و تعداد گیاهان انتخابی مهم است و گیاهانی که ارتفاع زیادی نداشته و رشد سریع ندارند باید بکار گرفته شود

میگو ها و حلزون های کوچک از جانداران مناسب برای تانکهای پلنت نانو هستند.

 

لوازم  و تجهیرات مناسب برای آکواریوم های گیاهی نانو:

از آنجایی که اندازه این آکواریوم ها بسیار کوچک است باید در انتخاب و کاربرد لوازم و تجهیزات موردنیاز آن نیز دقت داشته و از انواع مناسب از نظر قدرت و اندازه و کارکرد استفاده کرد.

بطور معمول فیلترهای هنگ آن برای این تانکها بکار می رود که جریان آب زیادی تولید نکرده و فضایی در تانک اشغال نمی کنند.

انواع منبع نور مناسب در اندازه تانکهای نانو امروزه در دسترس بوده و به خوبی بر روی این تانکها نصب می شوند.

دی اکسید کربن مورد نیاز این تانکها نیز از طریق محلولهای کربن مایع مخصوص، اسپری co2، قرص های دی اکسید کربن و یا حتی در صورت نیاز از طریق مخازن گاز دی اکسید کربن قابل تامین است هرچند برای تانکهای گیاهی نانو بطور متعارف از سیستم های کامل تزریق گاز دی اکسید کربن در آب استفاده نمی شود.

 

نکته های راه اندازی و نگهداری آکواریوم های گیاهی نانو:

راه اندازی و نگهداری این نوع از آکواریوم های گیاهی به دلیل اندازه کوچکی که دارند نیازمند دانش و تجربه بیشتری هستند و قبل از هر کاری در این خصوص به مطالعه  و کسب تجربه بپردازید.

مشورت با افراد مظلع و با تجربه را همواره در نظر داشته باشید.

نوع گیاهان و تعداد گیاهانی که در تانک گیاهی نانو خود بکار می برید با توجه به اندازه تانکتان، امکاناتی که برای راه اندازی در دسترس دارید، میزان وقت و هزینه ای که برای آکواریوم گیاهی نانو خود صرف می کنید و به سطح انتظارات شما بستگی دارد.

برای رهایی از مشکل جلبک در آکواریوم های گیاهی نانو و با توجه به اینکه اندازه نهایی بسیاری از ماهیان جلبک خوار به حد بزرگی میرسد باید استفاده از میگو های زینتی جلبک خوار را در آکواریوم گیاهی نانو خود در نظر داشته باشید. میگو های بسیاری عمل جلیک خواری را به خوبی انجام می هند از جمله میگوی آمانو.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا